9 pomysłów na angażujące wpisy na Facebooka * HoteLike - marketingowe rozwiązania dla hoteli i restauracji Skip to main content

9 pomysłów na angażujące wpisy na Facebooka

9 pomysłów na angażujące wpisy na Facebooka

Posty na hotelowym czy restauracyjnym Facebooku powinny spełniać minimum trzy role. Nasz fanpage powinien:

  • informować
  • inspirować
  • angażować

I o ile z informacyjnymi postami nikt nie ma problemu (wszelkie oferty, nowe wydarzenia czy usługi, albo ważne informacje dla gości), inspirować też coraz lepiej potrafimy, o tyle z zaangażowaniem jest słabo. Prawda jest taka, że fanpage hotelu czy restauracji to z założenia nie jest strona rozrywkowa, a więc nawet jeśli zdjęcia naszych pokoi czy potraw podobają się naszym fanom, to nie oznacza, że będą je komentować czy lajkować.

 

Algorytm Facebooka

 

A niestety im mniej zaangażowani fani, tym mniejsze zasięgi osiągają nasze posty. Wszystko leży w algorytmie Facebooka tzw. EdgeRank, który ocenia atrakcyjność naszego wpisu dla fanów. Zasada jest prosta jeśli algorytm oceni, że wpis jest atrakcyjny pokaże go większej ilości fanów, jeśli wpis nie będzie atrakcyjny zobaczy go zaledwie kilka procent naszych fanów. Na ocenę atrakcyjności postu wpływ ma kilka czynników: świeżość wpisu, intensywność reakcji (podobno kluczowe dla wpisu jest pierwsze 7 minut!) oraz waga aktywności (komentarz jest więcej wart niż polubienie, ale mniej niż udostępnienie).

Jak zatem sprawić by fani reagowali? Wybrałam kilka typów angażujących postów, które mają zastosowanie w hotelarstwie. Jeśli masz swoje sposoby na takie posty podziel się z nami w komentarzu!

 

Film

Generalnie Facebook lubi video. Walczy z YouTubem o widzów, więc preferuje tego typu treści. Filmiki nie muszą być długie. Możesz używać popularnych aplikacji na smartfony typu Boomerang lub Hyperlapse. Możesz też robić transmisje na żywo, albo transmisje z wydarzeń.

 

 

Głosowanie reakcjami

To sposób na wyrażenie przez fanów swoich preferencji, a przy okazji poprawia zasięgi.

 

 

Gry/Wyliczanki

Ponieważ na Facebooka większość z nas wchodzi aby zaznać odrobinę rozrywki, wszelkie łamigłówki czy krzyżówki to dobry sposób na zaangażowanie swoich fanów.

 

 

Storytelling

Opowiadanie historii nie jest proste, ale… w hotelarstwie powinno być o to całkiem nie trudno. Każdy z nas mógłby napisać książkę na temat próśb czy wybryków gości. Oczywiście większość rzeczy które dzieją się w hotelu powinno w nim zostawać, ale zawsze można uchylić rąbka tajemnicy (anonimowo, bez żadnych konkretnych nazwisk). Historie mogą być naprawdę różne – jak coś zostało zrobione, jak udzieliliśmy się w jakimś charytatywnym przedsięwzięciu, jak zakochali się u nas goście, a teraz właśnie biorą ślub… Ważne aby był bohater i cel, który ma osiągnąć… i najlepiej jeszcze przeciwności losu 😉

 

 

Oznaczanie znajomych

Posty w stylu „oznacz znajomego” którego chciałbyś zabrać do nas na weekend…

 

 

Przepis kulinarny

Najlepiej w formie fajnie złożonego video, ale jeśli nie masz czasu ani umiejętności, aby coś takiego wykonać, może być to smakowite zdjęcie dania i „sekretny przepis szefa kuchni”.

 

 

Real Time Marketing

To reagowanie na wydarzenia, które mają miejsce tu i teraz i są wydarzeniami na dużą skalę, o których mówią wszyscy. A my opowiadamy w tym zamieszaniu swoją historyjkę…

 

 

Widoki

Jeśli masz się czym pochwalić, chwal się. Piękne widoki, albo piękne wnętrza często zachwycają na tyle, że spowodują reakcję fanów.

 

 

Backstage

Czyli wszelkie posty zza kulis produkcji, która nazywa się hotel – zdjęcia i firmy pracowników przy pracy. Ludzie uwielbiają zaglądać za kulisy!

 

 

Mam nadzieję, że po tym artykule znajdziesz kilka nowych pomysłów na tworzenie treści na Facebooka. A może masz swoje niezawodne rozwiązania lub jakieś pytania? Jeśli tak, zostaw mi komentarz lub napisz maila.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz być na bieżąco z treściami, które będą się tu pojawiać, zapisz się na mój newsletter. W prezencie otrzymasz linka do skarbnicy przydatnych szablonów, które ułatwią Ci pracę.

Myślisz, że ta wiedza mogłaby się przydać jeszcze komuś? Podziel się tym artykułem ze znajomymi.
Pozdrawiam i powiedzenia w tworzeniu angażujących treści!

Ania

 

p.s. pozostając w temacie Facebooka polecam zajrzeć do mojego poradnika „Jak zaprojektować hotelowy fanpage aby sprzedawał”. Moje spostrzeżenia są takie, że nadal mało obiektów korzysta z różnych form sprzedaży, które Facebook oferuje…

 

You may also like

Marketing nieoczywisty hotelu czyli o tym, czy warto brać udział w konkursach branżowych

W zeszłym roku, z ramienia hotelu dla którego pracowałam, wzięłam udział w konkursie organizowanym przez...

AIDA w hotelarstwie czyli jak budować skuteczne reklamy

Dziś pokusiłam się o napisanie artykułu o modelu AIDA w reklamie hotelu. Model, o którym...

Landing page pod reklamę na Facebooku – zobacz jakie to proste!

  Landing Page - co to jest?   Landing page po polsku zwana stroną lądowania...

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*